PANDEMİ HASTANESİ OLAN ÖZEL HASTANE COVID 19 İLE İLGİLİ İŞLEMLER İÇİN ÜCRET ALABİLİR Mİ?
SORU-CEVAP 3
  PANDEMİ HASTANESİ OLAN ÖZEL HASTANE COVID 19 İLE İLGİLİ İŞLEMLER İÇİN ÜCRET ALABİLİR Mİ?


            PANDEMİ HASTANESİ OLAN ÖZEL HASTANE COVID 19 İLE İLGİLİ İŞLEMLER İÇİN ÜCRET ALABİLİR Mİ?


COVİD 19 ile mücadele kapsamında andemi ile ilgili hizmetler de acil durumlar arasına dahil

edilmiştir. Bu nedenle pandemi ile ilgili hizmetler nedeniyle pandemi hastanesi olan özel hastaneler ücret talep edemeyecektir[1].

 

Düzenlemelere göre pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedaviler de acil hal kapsamına alındığından pandemi süresince pandemi olgularının tanı ve tedavileri ile bu işlemlere ilişkin sunulan sağlık hizmetlerinden ilave ücret alınamaz.

 

Olası/kesin tanılı hastaların yoğun bakım sürecinden önce ve sonra serviste yatış sürecinde yapılacak her türlü işlem, tetkik, girişim, tahlil için ilave ücret alınmaz. Hasta, sosyal güvencesi olsun veya olmasın hastalığın teşhisinde kullanılan test, kit, kullanılan ekipman ve tedavisinde kullanılan ilaçlardan ücretsiz yararlanılacaktır[2].

 

Hasta, özel hastaneye ayaktan başvurmuş da olsa, söz konusu başvuru pandemi olgusuna yönelik ise özel hastane yapacağı işlemler için ücret talep edemez.

 

Yoğun bakıma ilişkin tedavi ve hizmetlerinin yanında yoğun bakım sonrası hizmetler de pandemi olgusuna yönelik tedavi kapsamı içerisinde yer aldığından bu kapsamda da özel hastaneler yapacağı işlemler için ücret talep edemeyecektir.[1] T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 14500235-403.99/ sayılı Pandemi Hastaneleri konulu 2003/2020 tarihli Genelge https://dosyamerkez.saglik.gov.tr/Eklenti/36907,pandemi-hastaneleripdf.pdf?0

[2] 13/4/2020 tarihli ve 2399 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200414-16.pdf 

Hazırlayanlar: Doç. Dr. Gürkan Sert, Av. O. Öncel Akbaş, 

 

Av. S. Biset Ekinci, Av. Volkan Yalçınkaya, Av. Çağrı Ş. Uluslu


 

Eklenme Tarihi:28-04-2020

 

Anasayfa  |  Hesap Numaralarımız  |  İletişim

Copyright 1997-2020 www.hayad.org.tr Tüm hakları saklıdır.