Covid19 için olası ya da kesin tanım var, şimdi ne olacak?
Covid19 için olası ya da kesin tanım var, şimdi ne olacak?

Olası veya kesin vaka iseniz ve hastalığınız hastaneye yatış gerektirecek durumda değilse semptom takibi ya da ayaktan tedavi ile evde takip edilebilirsiniz.

Evde takip edildiğiniz durumda kesinlikle dışarı çıkmayınız, ziyaretçi kabul etmeyiniz ve kimseyle maskesiz 1-2 metreden daha yakın aynı mekanda bulunmayın.

Bu takip süreci içinde kendinizi 14 gün boyunca evde izole etmeniz istenecek ve sizden konuyla ilgili bilgilendirilmiş onam formu imzalatılacaktır.

İzolasyonda olduğunuz sürede işe de gidemeyeceğiniz için size işyerinize iletilmek üzere 14 günlük bir rapor verilecektir.

Evde izolasyonda olduğunuz sürede semptomlarınızda ilerleme ya da nefes darlığı gibi bir belirti gelişirse maske takarak ambulansla ya da kendi aracınızla derhal Hastaneye başvurunuz.

Evde takipte İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü ya da Aile Hekiminiz tarafından aranıp yakınma ve tedaviniz takip edilecektir, gerektiği durumda (testin yenilenmesi, hastane yatışı vb) hastaneye davet edilebilirsiniz.

İzolasyonda olduğunuzdan emin olmak için Sağlık Bakanlığı güvenlik güçleri ile işbirliği yapabilir ve bilişim teknolojilerini kullanarak sizin izolasyonda olup olmadığınızı kontrol edebilir.

Ziyaretçi kabul etmeyiniz ve evin çok iyi havalanmasına dikkat ediniz.

Solunum yolu ve ağzınızdan çıkan damlacıkların başkalarına bulaşmaması için tüm yüzeyleri 5 litre su içine yarım çay bardağı çamaşır suyu karıştırılmış su ile temizleyiniz.

Evde takip edilen olası ya da kesin vakaların uyması gereken kurallar için: https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/depo/afisler/COVID19-EVDEBAKIM-A5-BROSUR.pdf

Tedaviniz devam ederken karşılaştığınız sorunlarla ilgili Aile Hekiminizi arayabilirsiniz. Yakınmalarınız ağırlaşırsa, özellikle nefes almada güçlük, bilinç değişiklikleri vb gecikmeden 112 ile ambulans çağırınız

Covid19 tanılı olmanız nedeniyle hiç kimse yasal bir gerekçe olmadan bilginiz dışında kimlik bilgilerinizi paylaşamaz. Covid19 tanılı olmanız nedeni ile isteminiz dışında bilgilerinizin ifşası, ya da başkaları tarafından ayrımcılığa uğramanız yasalara aykırıdır.

 

Anasayfa  |  Hesap Numaralarımız  |  İletişim

Copyright 1997-2020 www.hayad.org.tr Tüm hakları saklıdır.