Başkan
Başkan

Antakya 1975 doğumlu Gürkan Sert, 1999’da Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deontoloji Anabilim Dalı’nda 2003’te Yüksek Lisans ve 2007 yılında doktora eğitimini tamamlamış ve 2013 yılında Doçent ünvanı almıştır.
 
İlk kitabı olan “Hasta Hakları-Uluslararası Bildirgeler ve Tıp Etiği Açısından-“2004’te, ikinci Kitabı “Tıp Etiği ve Mahremiyet Hakkı” 2008’de Babil Yayınlarından, üçüncü kitabı Medical Law in Turkey 2011’de Kluwer Press’ten, Dördüncü kitabı Vakalarla Türkiye’de Üreme Hakları Etik ve Yasal Değerlendirmeler 2012’de, Üreme Haklarının Yasal Temelleri 2013’te yayınlanmıştır.
 
Gürkan Sert’in hekimlerin ve diş hekimlerinin hukuki sorumluluğu, hasta hakları, HIV’le yaşayan kişilerin hakları, üreme hakları, sağlık yönetiminde etik, konularında bilimsel faaliyetleri bulunmaktadır.
 
Gürkan Sert, sivil toplum örgütlerinin, Sağlık Bakanlığı’nın, yerel yönetimlerin, İstanbul Barosunun, Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın yürüttüğü hasta hakları, üreme hakları, sağlık hukuku projelerinde eğitmen ve danışman olarak da görev almış ve 2005 yılında Hasta ve hasta yakını Hakları Derneği’nin “Yılın Hukukçusu Hizmet Plaketi” ni almıştır.
 
Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Gürkan Sert, Marmara Üniversitesi’nde, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programları ile Medipol Üniversitesi Sağık Hukuku Yüksek Lisans ve Doktora Programlarında eğitim vermektedir. Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje Komisyonu’nun ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonunun desteklediği projelerde yürütücü olarak da görev alan Gürkan Sert aynı zamanda Marmara Üniv. Hayvan Deneyi Etik Kurul, Marmara Üniv. Tıp Fak. Klinik Araştırmalar Etik Kurul, Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Bilimsel Araştırma Etik Kurulu ve Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Bilimsel Kurulu üyesidir. 
 

 

Anasayfa  |  Hesap Numaralarımız  |  İletişim

Copyright 1997-2020 www.hayad.org.tr Tüm hakları saklıdır.