SALGINLARDA SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKLARI DUYURUSU
 SALGINLARDA SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKLARI DUYURUSU
SALGINLARDA SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKLARI DUYURUSU


 SALGINLARDA SAĞLIK ÇALIŞANLARININ HAKLARI DUYURUSU

Bu duyuru, Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği’nin salgınlarda sağlık çalışanlarının sağlık, yaşam ve güvenli koşullarda çalışma haklarına ilişkin duyurusudur.

(20 Mart 2020 İstanbul)

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de KORONAVİRÜS çok sayıda insanın sağlığını ve yaşamını tehdit etmektedir. Bu virüsün neden olabileceği olumsuz etkilerin önlenmesi için en etkili mücadeleyi sürdüren sağlık çalışanlarının sağlığı ve yaşamı, diğer bireylere göre çok daha yüksek oranda risk altındadır. Bu zorlu süreçte yaşamsal bir görev üstlenen sağlık çalışanlarının sağlığının, yaşamının korunması ve çalışma güvenliğinin sağlanması için önlemler alınması devletlerin yükümlülüğüdür. Bu nedenle sağlık çalışanları için her türlü tedbir alınmalı, gereksinimleri karşılanmalıdır. Bunun yanında hasta ve hasta yakınları olarak hepimizin de sağlık çalışanlarının bu haklarına saygı bağlamında yükümlülüklerimiz bulunmaktadır. 

 

Hasta ve hasta yakınları olarak, hepimizin sağlık kurum ve kuruluşlarının işleyişi ile ilgili öneri, uyarı ve kurallara uyması, sağlık çalışanlarının sağlığının ve yaşamının korunması, güvenli çalışma koşullarının sağlanması ile aileleri ve sevdikleriyle sağlıklı/mutlu yaşamlarını sürdürebilmesi için önemlidir. Bu denli büyük bir öneme sahip olan öneri, uyarı ve kurallara uyulması hepimiz için yükümlülük olduğu gibi sağlık çalışanlarımızın sağlık, yaşam ve güvenli bir ortamda çalışma haklarına saygının gereğidir.

 

Koronavirüsle mücadelenin getirdiği tüm risklere rağmen insan sağlığını önceleyen, insan yaşamını her şeyden üstün tutan, onurlu duruşları ile insanlığın bu zor günlerinde ülkemiz ve dünya nüfusunun hayatı ve sağlığı için mücadele eden, özveriden öte olağanüstü bir çaba içinde olan tüm sağlık çalışanlarına HASTA VE HASTA YAKINI HAKLARI DERNEĞİ olarak teşekkür ediyor, sağlık çalışanlarının sağlık, yaşam ve güvenli koşullarda çalışma haklarına saygı konusunda atılacak her adımı destekleyeceğimizi duyuruyoruz.

 

HASTA ve HASTA YAKINI HAKLARI DERNEĞİ (HAYAD)

 

Eklenme Tarihi:20-03-2020

 

Anasayfa  |  Hesap Numaralarımız  |  İletişim

Copyright 1997-2020 www.hayad.org.tr Tüm hakları saklıdır.